Vatimasina ostul – ja ka rendil – tekib küsimus, kas peaks hankima kausi peale ka kaitsekupli? Meie kogemustel tuginev soovitus on alati – JAH.
Põhjendame.
Vatimasin on ehitatud põhimõttel, et tsentris oleva “ahju” kaane vahelt surutakse tsentrifugaaljõuga välja sulama hakanud suhkruniidid. Ahju külgedele on paigaldatud väikesed tiivad, mis tekitavad tõusva õhuvoolu. Selle vooluga surutakse sulgkerge vatt ülespoole, kus siis osav vatikerija selle pulgaga kinni püüab.
Paraku ei ole vatiniidid ühtlased ja katkematud. Sekka satub pisikesi vatiudemeid, mida tõusev tuul eriti lennukalt üles surub. Kui masinal ei ole peal kuplit, lendavad need udemed masinast välja. Tavaliselt (toas tehes) peatuvad udemed kõrvalasuval mööblil, seintel ja laes. Tõsi, need ei ole väga paksud ja kleepuvad, kuid kui vatti teha mitu tundi järjest, on nende hulk silmaga ikka nähtav.
Jah, kuppel ei ole selles mõttes imerohi – kupli eesküljes on ju ava, mille kaudu üldse masina keskele pääseb. Jah, sealt lendab udemeid ikka välja. Kuid johtuvalt kupli kujust maanduvad nood udemed kas vatitegijal või tema ees/kõrval maas. Masinaesine paar ruutmeetrit maad võikski olla selline pind, mida saab pärast lapiga lihtsalt puhtaks pesta.
Õues seevastu pole väljalendavad udemed nii suur probleem. Seal varitseb hoopiski sissepuhuv tuul, mis takistab sulgkerge vati kokkukogumist ja toob endaga kaasa mikrotolmu. Eesti ilmaolud on muutlikud ja nii võib kena pidu ootamatute tuulehoogude poolt korralikult rikutud saada. Kuppel takistab ka ootamatult sadamahakkaval vihmal otse masina elektriosadele jõudmist.
Kui välistingimused pole nõudlikud, võid alati lihtsamalt ja soodsamalt läbi ajada aga meie soovitus on valida kuppel. Rendihind küll kallim (kupli omahind on märkimisväärne, need purunevad, vananevad ja vajavad asendamist), kuid saate südamerahus oma peokülaliste maiustele keskenduda.